דלג לתוכן המרכזי

סדנת ליווי והדרכה בהכנת עבודת גמר

ש"ס (חובה), שנה ב', סמסטר ב'


חשיבה מדעית מעצם מהותה היא תוצר של שיח מושכל, הנתון לביקורת עצמית  ומקצועית של הקהילה המדעית. ידע מדעי מתהווה על בסיס ידע אנושי קיים, בהתאם לפרדיגמות מדעיות מקובלות ומתוך מחקר ועיון במסגרת של קהילת ידע רלוונטית. מטרת סדנת עבודת הגמר היא לבנות לתלמידי ה- M.Ed. המכינים עבודת גמר קהילת תמיכה שהיא גם קהילת ידע רלוונטית המספקת מרחב לשיח מדעי ביקורתי, משוב ותמיכה בעבודה.


הסדנה מיועדת לסייע לסטודנטים בפיתוח של דפוסי חשיבה מדעית, ניסוח נכון של הצעת העבודה כולל שאלת חקר ברורה ואפקטיבית, הבניה של תהליכי הכנת העבודה והמחקר הגלום בה, ועד להכנת העבודה עצמה (וזאת בנוסף ובמקביל לעבודת הסטודנט/ית עם המנחה/ת העבודה).


עבודת הגמר תהווה עבור הסטודנט נקודת השיא של לימודיו. על הסטודנט לבחור בתחילת שנה ב' נושא ומנחה, שבעזרתם יעבור דרך תהליך בהובלת שינוי בתחום או בנושא מוגדר מבית הספר (או מערכת חינוך דומה). במהלך ביצוע העבודה ודרך בחינת הנושא הנבחר יוכל הסטודנט להשפיע על תהליכים בית ספריים תוך יישום משולב של הידע התיאורטי והידע המעשי שנצברו במהלך לימודיו.

 

 

השיקולים לשיבוץ המנחה הם

1.תחום העניין של הסטודנט.

2. ההתאמה של המנחה לסטודנט מנקודת ראותו של הסטודנט  (אינטראקציה הדדית בנקודת ההתחלה והבחירה, הנושאים שהמנחים עוסקים בהם).

3. המתודולוגיה להנחיה.

4. מספר הסטודנטים – התפלגות סימטרית ככל הניתן של הסטודנטים המשובצים לכל מנחה. חשוב לנו לספק הנחיה אופטימלית, הכוללת גם את הפניות של המנחים, ואם לא נעשה כן, תאורטית יתכן וכל המונחים ימצאו עניין בנושא של מנחה ספציפי - וברור שהדבר לא אפשרי.  לכן, קו הגבול לשיבוץ הסטודנטים הינו במידת מה גם מלאכותי, ובחזקת "כל הקודם משובץ".

5. אם, בעקבות השיח הראשוני, יסתבר כ מונחה כלשהו מבקש  להחליף את השיבוץ, ויתפנה מקום - אפשר  יהיה לבחון בחיוב את השינוי.

6. האפשרות של שינוי שיבוץ המנחה תקפה לפרק זמן של חודש בלבד, מרגע השיבוץ.

 

בברכה

ד"ר עמנואל תמיר

ראש התכנית לתואר השני בניהול וארגון מערכות חינוך

מתעניינים בלימודים? מלאו פרטים וניצור איתכם קשר או חייגו 5051*

לימודים בקהילה חמה ותומכת

מכללת "אוהלו" לחינוך ולהוראה שוכנת בקצרין אשר בגולן, במרכזה של אחת משמורות הטבע המרהיבות בנופי הארץ. באוהלו, קהילה ומגורי סטודנטים איכותיים וסל מלגות נרחב.

              
תמונות מהמכללה
יצירת קשר מלאו פרטים או חייגו

5051*