אחה"צ טובים אורח, התחבר
logo
שתפו ב:
ליצירת קשר בנושא
הרפורמה הנחוצה ביותר במערכת החינוך, שעל בסיסה יתחיל השינוי המיוחל במערכת כולה, היא רפורמת הכשרת המורים בישראל
*שם:
דואר אלקטרוני:
*מספר טלפון:
*קטגוריה:
תוכן:

"מרבית הכיתות בהן לומדים כיום עדיין תקועות בימי המהפכה התעשייתית, שיטות הניהול של בתי הספר והפיקוח עליהם, ניהול הכיתה ואפילו ניהול חצר המשחקים בבתי הספר מיושנים ולא רלוונטיים. יש מקום לרביזיה אמתית שתתחיל קודם כל בהכשרת המורים והמנהלים", מזהיר פרופ' שמעון עמר נשיא מכללת "אוהלו". פתיחת שנת הלימודים האקדמית מבשרת את התחלתם של שינויים משמעותיים הנדרשים בהכשרת המורים בישראל. הגיע העת למקבלי ההחלטות במועצה להשכלה גבוהה ובמשרד החינוך להתמודד עם השאלה "פני החינוך לאן"? לדברי פרופ' עמר, התשובה טמונה בהכשרת המורים: "יש להתאים את המורים למאה הנוכחית כאשר אנו יודעים שאלה הם הסטודנטים המגיעים אלינו, זהו דור המורים העתידי, ואתו נעשה את המיטב ונשיג את התוצאות הטובות והמיוחלות. על המערכת לתת את הדעת כי אסור להנציח מצב בו איכות התלמידים תעלה על איכות מוריהם. ככל שהטכנולוגיה תשתלט על חיינו סביר שנהיה עדים לעלייה באיכות התלמידים". יחד עם חברות "אינטל" ו-"Steelcase" הבינלאומיות ובשיתוף "ספייס-טק" ו-Appleseeds" " מכללת "אוהלו" הקימה את מתחם העתיד בו מכשירים את מורי המחר בעזרת פדגוגיה אחרת עדכנית וחדשנית יותר.

לדברי פרופ' עמר: "הרפורמה הנחוצה בהכשרת המורים דורשת מהפך מן היסוד וקוראת לשינוי אמיץ, ארוך טווח אשר ייטיב להביא אל השטח מורים מיומנים ורלוונטיים לעולם המחר. השינוי המיוחל עבור מערכת החינוך מתחיל בהכשרה אחרת של פרחי ההוראה. יש להעניק למכללות את הכלים והגמישות הנדרשים להכשרת מורים איכותיים ולשנות את תכניות הלימודים בתארים הראשונים: יש לכלול אלמנטים הוראתיים והתנסותיים חדשניים להקניית מיומנויות של המאה ה-21, להתאים את הכיתות ומרחבי הלמידה לצרכי המשק והמדינה העתידיים, לפרק את הכיתה המיושנת ולדמות בה את סביבת העבודה אותה התלמידים ייפגשו בחוץ.

"תכניות הלימוד ושיטת הענקת נקודות הזכות צריכות לעבור עדכון משמעותי, במקביל, יש להחזיר את מיומנויות הבסיס הנדרשות לחיינו שנעלמו מתכניות הלימודים, מיומנויות המעניקות יכולות, ערכים ודרכי חיים כמו מלאכה ונגרות, בישול ותזונה, מוסיקה, ספורט ועוד.

במכללה להכשרת מורים "אוהלו" שבקצרין, החליטו להרים את הכפפה ולהביא את הבשורה לשינוי הכשרת המורים כבר עכשיו. במהלך שלוש שנים התכנסו פרופסור שמעון עמר וצוות החשיבה במכללת "אוהלו", ופיתחו מיזם שיגשים את החזון להכשרת מורים פורצי דרך. כאדם שעבר לפני כחמש שנים לתחום החינוך מחברת "אינטל", עמר קורא את המפה העכשווית, ובעיקר שוקד על המפה העתידית, מגייס חברות בינלאומיות "Steelcase" ו"אינטל" לפרויקט, מבצע שינויים פיזיים ופדגוגיים במתחמים בשטח המכללה. יחד עם צוות מרצים ומנהלים שנרתמו לעניין הם מיישמים באהבה ואדיקות את מה שמאמינים בו, את הכשרת המורים של המחר. במתחם הייחודי ממוקמות כיתות חדשניות וטכנולוגיות, בהן ניתן לשבור את אספקט הזמן והמרחב המיושנים. "הכיתה הקלאסית", טוען פרופסור עמר, " אינה תואמת את מה שהילדים פוגשים בחוץ. הסביבה שפיתחנו יוצרת תחושת אי וודאות, וגורמת לילד למצוא את הדרך והכיוון בעצמו. המדהים הוא שעלות הקמת המתחם בכל בית ספר בארץ תהיה נמוכה פי כמה מעלות תכניות כגון 'מחשב לכל ילד' שהיו במערכת החינוך. הטכנולוגיה היא רק כלי, אבל שינוי מקיף בהכשרת המורים יעשה את ההבדל ויכין את התלמידים לחיים".