דלג לתוכן המרכזי

מדריכי מחול מזרחי

קורס מדריכי מחול מזרחי

הקורס הינו המסגרת היחידה בצפון, ואחת המובילות בארץ ברמת ההשקעה, התכנים והלמידה בו.

5 מחזורים כבר סיימו את הקורס, וכעת מתקיים השישי במספר. הלימודים בקורס מוכרים להמשך לימודים בתחום התנועה והמחול, כמו לימודי תרפיה במחול במוסדות אחרים, שכן – מכללת תל חי הינה מוסד אקדמי מוכר. תכנית הלימודים עשירה ומגוונת ביותר והקורס משלב לימודים עיוניים ומעשיים מתחום המחול האתני-מזרחי ומתחומי הדעת הרלוונטיים למחול המזרחי.

 

את תכנית הלימודים מנהלת ומובילה שוש פרידמן, רקדנית, יוצרת, מספרת סיפורים ושחקנית, מורה מקצועית למחול מזרחי מזה 20 שנה ברחבי הארץ, מנחה סדנאות תוכן ומופיעה בפסטיבלים ובאירועי תרבות.

שפת המחול המזרחי מוכרת וידועה כיום כחובקת ומכילה הרבה יותר מהגדרתה כ"ריקודי בטן", וזאת על שום הסגולות הרבות הטמונות בה בעבור כל אישה באשר היא אישה – ללא קשר לגילה, לממדיה, או ליכולותיה "המחוליות". זוהי שפה שמאפשרת באופן מיטבי את החיבור של הגוף והנפש. שפה המאפשרת מסע נשי ואישי לגילוי ולאהבת הגוף והנפש, שפה "אורגנית" לגופה ולנפשה של האישה. לא בכדי הפך המחול העגול, הרך והקסום הזה – לתחום תנועתי מבוקש ביותר בקרב אוכלוסיית הנשים, מתוך ההבנה שהוא עשוי להיות מחולל שינוי חיים, כפי שקרה עם רכזת הקורס, שוש פרידמן:

לפני כ-20 שנה היא עברה מסע החלמה שבו השילה 60 קילוגרמים ממשקלה. באמצעות המחול הזה, היא שינתה את חייה מן הקצה אל הקצה, ועד היום היא נאחזת בו כשומר הסף וכעוגן המרכזי שבו היא נאחזת, מקור עוצמותיה שממנו היא שואבת את הכוחות והרצון להמשיך ולשמור על הבריאות הפיזית שלה, ועל החיוך והשמחה בחייה. לימים, ועם ניסיון השנים בהנחיית נשים, נערות וילדות - הפכה האהבה למחול הקסום הזה - ללימוד וחקר מעמיקים של המקורות, המוסיקה על גווניה, השורשים החברתיים והתרבותיים שמהם צמח המחול הזה, כמו גם רזי הטכניקה שלו. מן הלימוד הזה היא יצרה  גישה שאין שני לה, מודל מובנה ושיטתי של לימודים עיוניים ומעשיים על פיו ניתן ללמוד וללמד את המחול המזרחי כשפה תנועתית, המכילה את ה"אלף-בית" שלה – הבסיס, עליו הולכים ומתוספים עוד ועוד תנועות וצעדים בשכבות לאורך, לרוחב ולעומק עפ"י משנה-סדורה, שניתנת גם לרישום ולתיעוד בכתב. כל זאת תוך לימוד המוסיקה והז'אנרים העיקריים הרווחים, שהרי את המוסיקה אנו רוקדות.

 

במהלך הקורס מקבלות הלומדות ערכות רבות של אלבומי מוסיקה, חומרים וסיכומים כתובים, תכניות עבודה להנחיה ומאמרים מקיפים בנושאי המחול והמוסיקה כחלק אינטגרלי ומהותי מהאני מאמין של רכזת הקורס, שוש פרידמן, ומתהליך הלמידה וזאת במטרה לצייד את הלומדות בכל צידה אפשרית, כזו שתאפשר את הרחבת הידע, והעמקה בו במהלך הקורס, ולאחריו.

מעבר לכל, ובעיקרו של דבר – הקורס הינו מסע התפתחות משמעותי ביותר עבור כל לומדת, וכל אחת מתנסה בתהליכים וחווה שינויים משמעותיים בכל הרבדים. כל אחת לומדת לרקוד ולהבין לעומק את הטכניקה שלב אחר שלב, ולשלוט בה, היא לומדת תחומי-דעת רבים, שהם חלק מפאזל רחב היוצר את השלם, והיא מקבלת כלים ומתודות רבות שתוכל להשתמש בהם בעתיד, אם וכאשר תהפוך למנחה (או לרקדנית). ובעיקר ויותר מכל - היא חווה מסע התפתחות אישי, שמעניק לה בטחון עצמי, ויכולת לקיים אינטראקציה בכל תחומי-חייה ממקום של יכולת ומסוגלות, עם "עמוד שדרה איתן".

נושאי הלימוד:

א. קורסים מדעיים

*   אנטומיה פיזיולוגיה ופציעות ספורט.

*   קורס עזרה ראשונה ( 20 ש' – מתוקשבות + 8 מעשיות)

ב. קורסים ענפיים נלווים לתחום:

*   מוסיקה ותרבות ערבית - עיוני ומעשי (מעשי: תיפוף מקצבים בדרבוקה)

*   הנחיית קבוצות והעצמה אישית

 

מקום הלימודים

כרמיאל

 

מתכונת הקורס

300 שעות. הקורס נפתח פעם בשנה.

 

משך הקורס

8 חודשים.

 

קהל היעד

הקורס מיועד לתלמידות ורקדניות עם רקע במחול המזרחי או תחומי מחול ותנועה אחרים.

 

תנאי קבלה

גיל 18 ומעלה, 12 ש"ל, מבחן קבלה מעשי וראיון אישי, אישור רפואי.
 

הסמכה

תעודת מדריך מחול מזרחי מטעם מכללת תל חי ותעודת מע"ר.

 

נושאי הלימוד

עיוני- אנטומיה, פיזיולוגיה של המאמץ, תזונה, פציעות ספורט, נשים בהריון ולאחר לידה.

מעשי- תיפוף, מקצבים, קומבינציות, כוריאוגרפיה ואלתור, סגנונות במחול המזרחי, שימוש באביזרים.

 

"על קצה המזלג" – מעט ממה שכתבו בוגרות הקורס:

 

"לשוש היקרה.

אבן דרך. שנה אחת. קורס אחד. לימודי הדרכת מחול מזרחי! וואו, איזו אבן דרך הקורס הזה בחיי... אין לי ספק שמעכשיו רק אתחיל לגלות ולהבין יותר ויותר, מה גודל החשיבות של אבן הדרך שהענקת לי...תודה שוש. על כל העושר המקצועי שנתת לנו - אם ישירות בעצמך ואם ע"י מגוון המרצות (והמרצה).

על הצוהר שפתחת בפני - דרכו התגלה לי עולם רחב עם שבילים רבים המזמינים להכיר אותם ולגלות ועוד ועוד... הגעתי לקורס כמו ילדה נלהבת ש"רק רוצה לרקוד" ולהנחיל את הכיף הזה לנשים נוספות, לא תיארתי לעצמי כמה אני לא  יודעת...  נתת בי אמון ועכשיו אני מסיימת את הלימודים עם הרבה ידע וכלים, הרבה יותר בשלה ומבינה כמה המון אני יכולה עוד ללמוד, מצפה להנחיל מהעושר הזה לנשים נוספות ... ורק רוצה לרקוד...

כל זה ועוד הרבה (קצרה היריעה מלהכיל) - זה בזכותך! באהבה והערכה רבה, אסתר"

 

 

"אני שמחה, ולא רק שמחה אני גאה להיות התלמידה שלך כי הגישה שלך באה מן העומק של התרבות המזרחית מן הכבוד והחום המיוחד הנובע מן הנוף מן האקלים, מן המאכלים מן המנהגים של האנשים של השפה שצמחו והתפתחו . רק את יכולה להעביר את הידע הזה כי יש בך את העומק ויש בך את הטוטליות ויש בך את האופי של המחנך. כלומר אותה אמונה באמת ואותה אהבה וזאת ממש שליחות בעיני מה שאת עושה. את גם מחנך בכל רמ"ח איברייך.
לכבוד הוא לי ואני שמחה על החלטתי שאני לומדת אצלך. בשמת"

 

"שוש יקרה מורתי..

כאשר בחרתי ללמוד השנה ראיתי לנגד עיניי תנועה...זרימה, ריקוד מזרחי שנוגע בנימי ובשורשים קדומים, כשהבטתי עלייך רוקדת ידעתי שיש לי רצון לספוג דרכך את הכלים הללו.

אני נהנית מכל שעור שאת מלווה. נהנית מהסדנאות המופלאות שמעבירות נשים רוקדות שכל אחת מבטאת את גופה בדרך שונה וייחודית.. מכל אלה אני לומדת ולוקחת איתי לריקוד האישי שלי. אני רוצה מאוד להמשיך וללמוד דרכך, להמשיך ולהאיר בדרך זו את יכולת התנועה שלי, אני מקבלת בכל שעור משהו שונה ועמוק. מירב"

 

 

קורסים עתידיים
 

 
מיקום ימי לימוד תאריך פתיחה
כרמיאל  שישי 8:30-14:30 7.5.21

 

 

 

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות  ליחידה ללימודי חוץ בטל': 04-6825021

 

 

מתעניינים בלימודים? מלאו פרטים וניצור איתכם קשר או חייגו 5051*

לימודים בקהילה חמה ותומכת

מכללת "אוהלו" לחינוך ולהוראה שוכנת בקצרין אשר בגולן, במרכזה של אחת משמורות הטבע המרהיבות בנופי הארץ. באוהלו, קהילה ומגורי סטודנטים איכותיים וסל מלגות נרחב.

              
תמונות מהמכללה
יצירת קשר מלאו פרטים או חייגו

5051*