דלג לתוכן המרכזי

הביופיליה

בשנת הלימודים תשע"ז הקמנו בסיוע קרן אדליס (Adelis) מתחם ביופילי יחיד במינו שישמש את פרחי ההוראה הלומדים את הוראת המדעים. אנו מכשירים מורים להוראת מדעים בגיל הרך, בבית הספר היסודי ובחינוך העל יסודי. בין היתר לומדים הסטודנטים על חיי הצמח, עולם בעלי החיים, אקלים ומזג אויר, והאדם והסביבה. לפיכך, המתחם הביופילי כולל בריכה לימודית, נחל, שטחי צמחיה במים ומחוץ למים, מערכת איסוף מי גשמים, חרקיה, אקווריום, ויווריום לגידול ותצפית בנחשים, עכברים ולטאות, מערכת ביוגז, קומפוסטר, אנרגיה סולארית ועוד.

בהקמת המתחם הביופילי ראינו לנגד עינינו שילוב בין תוכן, פדגוגיה, טכנולוגיה וסביבת למידה. כמו בשאר מתחמי הלימוד המתקדמים שבקמפוס, גם המרחב הביופילי הוקם באולם גדול עם פינות שונות אשר מציע סביבת למידה דינמית. הוא משמש כמעבדה לחי ולצומח, וסטודנטים ותלמידים יכולים לתרגל באמצעותו פתרון בעיות ולעבוד עם מידע בסביבה ממוחשבת. האלמנטים המשולבים בו משיקים לתכניות הלימודים במדעים בגילאים השונים כדי לאפשר למורי העתיד להתנסות בתכנים הנלמדים. המתחם כולו מרושת בחיישנים המציגים בזמן אמת את המדדים הרלוונטיים כגון טמפרטורה בתוך המתחם ומחוצה לו, אחוזי הלחות, כמות האור, חומציות המים ועוד. נתונים אלו מוצגים בכל רגע נתון על גבי מסכים המותקנים במתחם. כך למשל, במקום ללמוד רק באופן תאורטי על התהליך שעוברים עלי העץ בעת תקופת השלכת, במתחם הביופילי יכולים הסטודנטים לעקוב אחר השינויים המתרחשים על ענפיו של העץ הגדל במקום. הם יכולים למדוד לאורך כל תקופת הסתיו את המדדים הרלוונטיים ולבצע רישום של כמות העלים על העץ וצבעם, וכך להבין בצורה הטובה ביותר כיצד הנתונים השונים משפיעים על תהליך השלכת. הם יכולים גם להשוות את הנתונים הנמדדים לאלו של עונות השנה האחרות או למדדים משנים קודמות.

 

המבנה של המתחם הביופילי הינו מערכת אקולוגית הפועלת במינימום אנרגיה. רשתות ההצללה שבתקרת המבנה וכן קירותיו נפתחים ונסגרים באופן אוטומטי כדי לשמר את הטמפרטורה המתאימה ללמידה. מי הגשמים מתקרת המבנה נאספים למכלי אגירה ומזינים את הנחל. הלומדים במתחם ישתמשו גם ברכיבים המפיקים אנרגיה חלופית כגון מערכות ביוגז וחשמל סולרי, וכן ילמדו להפעיל מערכות השקיה ממוחשבות, להקים קירות ירוקים ועוד. אנו בטוחים כי חווית הלמידה הזו תלווה את הסטודנטים בהמשך דרכם המקצועית כמורים והם יישמו אותה באופן יצירתי במוסדות בהם יילמדו.


 

   
   

מתעניינים בלימודים? מלאו פרטים וניצור איתכם קשר או חייגו 5051*

לימודים בקהילה חמה ותומכת

מכללת "אוהלו" לחינוך ולהוראה שוכנת בקצרין אשר בגולן, במרכזה של אחת משמורות הטבע המרהיבות בנופי הארץ. באוהלו, קהילה ומגורי סטודנטים איכותיים וסל מלגות נרחב.

              
תמונות מהמכללה
יצירת קשר מלאו פרטים או חייגו

5051*